PGE Ekstraliga Więcej Mocy...

Jedyny klub w Ekstralidze bez stałego uczestnika Grand Prix

Z piętnastu stałych uczestników cyklu Speedway Grand Prix w sezonie 2014, tylko ekipa Dospel Włókniarza Częstochowa nie będzie posiadała swojego zawodnika walczącego o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Po trzech reprezentantów będa mieć za to gorzowianie oraz torunianie.

To, że Grigorij Łaguta otrzyma stałą dziką kartę na sezon 2014 było niemalże pewne. Żużlowiec nigdy nie chciał tego przyznać oficjalnie, lecz nie ukrywał, że nadszedł czas by sprawdzić się w roli stałego uczestnika, tak, jak kilka lat wcześniej jego brat Artiom. Zresztą o startach Rosjanina w gronie piętnastu zawodników mówiło się już od co najmniej dwóch sezonów.

Środowisko żużlowe nie ukrywało, że ktoś taki jak "Grisza" przydałby się w cyklu. Zawodnik jest już doświadczony, dałby sobie radę. Ponadto swoją jazdą gwarantuje show na torze, co doskonale wiemy ze spotkań Enea Ekstraligi. Niestety, nie dostanie swojej szansy. Nieoficjalnie mówi się, iż powodem nie przyznania tej przepustki Rosjaninowi był fakt, iż wycofał się on z eliminacji Grand Prix Challenge oraz nie wystąpił w Drużynowym Pucharze Świata. - Nie będę startował w eliminacjach do Grand Prix. Jeśli władze dadzą mi stałą dziką kartę to pojadę we wszystkich turniejach - przyznał Łaguta po jednym z sierpniowych spotkań.

Jedną z osób, do których należało przyznanie dzikich kart na przyszłoroczne rozgrywki cyklu Speedway Grand Prix był Tony Olsson. Dyrektor Sportowy cyklu Speedway Grand Prix przyznał na łamach jednego ze szwedzkich portali, że Griszy nie została nawet złożona propozycja startów w tym cyklu, wbrew pogłoskom, które pojawiały się w sieci.Przypomnijmy, że stałe "dzikie karty" od organizatorów otrzymali: Polak Tomasz Gollob, Australijczyk Chris Holder oraz duetSzwedów Fredrik Lindgren i Andreas Jonsson. Pierwszy z nich zrezygnował jednak ze startów w Grand Prix, a jego miejsce zajął Brytyjczyk Chris Harris, pierwszy kwalifikowany rezerwowy cyklu. - To czysta bzdura i tylko plotki, które rozsiały się w polskim internecie. Nie rozmawialiśmy z Łagutą, dodatkowo nie był on zainteresowany startem w eliminacjach do Mistrzostw Świata. To jasne, że jego nazwisko mogło być brane pod uwagę, jednak nie w tak mocny sposób, jak czwórka, którą wybraliśmy. Nie chodzi o to, że nie ma on zdolności, by startować w cyklu, jednak trochę trudno przewidzieć jego nastawienie do tej rangi zawodów, bo przecież na ten przykład w tym roku wycofał się on z rozgrywek o Drużynowy Puchar Świata - Olsson skończył domysły na temat dzikiej karty dla Łaguty.

Grigorij w tym sezonie wywalczył m.in. brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy, przegrywając tylko z Martinem Vaculikiem oraz Nickim Pedersenem. Patrząc na popisy lidera Dospel Włókniarza Częstochowa w ostatnich sezonach chyba trudno znaleźć lepszego kandydata do tego grona.

Z jednej strony brak Łaguty to spory minus, z drugiej plus - w Częstochowie zaoszczędzą sporo nerwów związanych z dwunastoma turniejami rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Zawodnicy jadą na 150% i nie jest trudno o kontuzję, o czym doskonale przekonał się Unibax Toruń. Podczas Grand Prix w Goeterborgu ucierpiał Darcy Ward, który musiał pauzować niemalże dwa miesiące (siedem spotkań Enea Ekstraligi), zaś podczas zawodów w Sztokholmie urazu nabawił się Tomasz Gollob, dzień przed rewanżem o Drużynowe Mistrzostwo Polski w Zielonej Górze. Ponadto zawodnicy często z zawodów Grand Prix muszą pędzić swymi busami wraz z teamem, by na drugi dzień rywalizować w polskiej lidze. To zaś wiąże się ze zmęczeniem.

Lista startowa Grand Prix w sezonie 2014:

1. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - Betard Sparta Wrocław
2. Jarosław Hampel (Polska) - Stelmet Falubaz Zielona Góra
3. Niels Kristian Iversen (Dania) - Stal Gorzów
4. Greg Hancock (USA) - Unia Tarnów
5. Nicki Pedersen (Dania) - Fogo Unia Leszno
6. Emil Sajfutdinow (Rosja) - Unibax Toruń
7. Matej Zagar (Słowenia) - Stal Gorzów
8. Darcy Ward (Australia) - Unibax Toruń
9. Chris Harris (Wielka Brytania) - ŻKS ROW Rybnik
10. Krzysztof Kasprzak (Polska) - Stal Gorzów
11. Fredrik Lindgren (Szwecja) - Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
12. Chris Holder (Australia) - Unibax Toruń
13. Andreas Jonsson (Szwecja) - Stelmet Falubaz Zielona Góra
14. Kenneth Bjerre (Dania) - Fogo Unia Leszno
15. Martin Smolinski (Niemcy) - bez klubu w polskiej lidze

Źródło: www.espeedway.pl